sobota, 17 października 2015

Produkcja cementu

Produkcja cementu
 Krok pierwszy: wydobycie   
Produkcja cementu rozpoczyna się od pozyskania jego głównego surowca – skały wapiennej – metodą odkrywkową. Następnie kamień jest transportowany ciężarówkami lub taśmociągami do łamaczy. Po analizie chemicznej rozdrobniony materiał zostaje przesłany do składu uśredniającego, gdzie przeprowadzany jest proces ujednolicania jego właściwości.                                                                                                                                                               


Krok drugi: przemiał i wypalanie surowca
 Uśredniony kamień trafia do młyna kulowego lub rolowo- misowego, tam też zostaje wzbogacony o piasek, popioły lotne i dodatki żelaznośne. Powstałą w ten sposób mączkę surowcową dostarcza się do wymiennika, gdzie zostaje rozgrzana przez strumień gazów wylotowych pieca, oddzielona od nich w cyklonie i po przejściu przez kalcynator wprowadzona do pieca obrotowego. Do jego drugiego wejścia podawane są pył węglowy i surowce alternatywne, których spalanie wytwarza w komorze pieca temperaturę dochodzącą do ok. 2000°C. Po około 20 minutach mączka surowcowa w wyniku zachodzących reakcji chemicznych nabiera właściwości klinkieru cementowego. Klinkier jest następnie gromadzony w silosach.                                                                                                                             

Krok trzeci: przemiał klinkieru i produkcja cementu
Klinkier z silosów przesyłany jest do młynów rulowo-kulowych, do których wprowadza się również dodatki w postaci gipsu, kamienia wapiennego, popiołów lotnych czy żużlu. Od ich ściśle kontrolowanych proporcji zależą docelowe właściwości produkowanego cementu, takie jak zwiększona wytrzymałość, urabialność czy odporność na agresję chemiczną. Gotowy produkt trafia do silosów, skąd transportowany jest do pakowni oraz terminali załadunku cementu luzem i w workach.

Zaprawa murarska i jej twardnienie
Rodzaje zapraw murarskich
Ø woda + cement = zaczyn cementowy
Ø woda + cement + piasek = zaprawa cementowa
Ø woda + cement + piasek + wapno = zaprawa cementowo-wapienna
Ø woda + cement + piasek + żwir = mieszanka betonowa                                                               
Zaprawa cementowo-wapienna - rodzaj zaprawy murarskiej, której składnikami są cement, wapno, piasek i woda.

Twardnienie zaprawy murarskiej



1 komentarz:

  1. Zawsze mam problem z równaniami, ale cieszę się, że tylko w pierwszej klasie liceum mam chemie... jednak przedstawione przez was to wszystko w taki sposób jest zdecydowanie ciekawszy niż lekcja! :D Aż miło czytać :)

    OdpowiedzUsuń